HPE Proliant DL20 Gen 10 Intel Xeon E-2224 Quad-Core 1TB HDD 8GB RAM No Dvd
Call for Price
Buy HPE Proliant DL20 Gen 10 Intel Xeon E-2224 Quad-Core 1TB HDD 8GB RAM No Dvd
SKU:
9e088d311a8e
Category: Computing
Description
| General Information | |
| Product Name | HPE Proliant DL20 Gen10 E-2224 Quad-Core 8GB 2LFF NHP S100i 290W 3-Year |
| Manufacturer Part Number | P17078-B21 |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | DL20 G10 |
| Product Type | Server |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 MB |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of External 5.25″ Bays | 1 |
| Number of 3.5″ Bays | 2 |
| Hot Swappable Bays | No |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC
230 V AC |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Plug / Connector Type | C13 |
| Maximum Power Supply Wattage | 290 W |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | No |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2224 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Software | |
| Operating System | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7″ |
| Width | 17.1″ |
| Depth | 15″ |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Other Information | |
| Product Family | ProLiant DL20 G10 |
| Operating System Language | No |
| Stock Details | |
| Manufacturer | HPE |
| Manuf Part# | P17078-B21 |
Shipping & Delivery
More Products
HP HT03XL HT03XL TF03XL TFO3XL 920070-855 Battery For 15-CC023CL 15-CC050WM 15-CC563ST 17-AR050WM 15-CC 15-CD 14-BF HSTNN-LB7X HSTNN-IB7Y HSTNN-LB7J
Call for Price
Battery Type: Replacement Battery Cell Type: Li-ion Color: black Complete mah
Our batteries are 100% WITH CE-/FCC-/RoHS-Certified for safety. We only uses high quality materials and battery cells to ensure true capacity and more recharge cycles. Expected operation time: 2-4 hours. This may vary, depending on device type and the way it is used. Contain with Durable cells; Low power consumption IC design. Overcharger and Discharger Circuit Protection. Equipped With Higher Quality Cells yet has Same Size & Shape as an OEM Battery.
①Discharge the new battery to 5% (not 0%), then charge and cycle 3-4 times to wake up the new battery. ②The important point is to perform a full discharge charge every other month to extend battery life. ③Don't connect adapter for a long time while using the battery. It may damage the battery. ④Avoid artificial shocks, disassembly, crush or puncture. Do not dispose of in fire or water. ⑤Avoid using the battery in an environment where the temperature is too high or too low.
LDNIO Wireless Charger BEST BUY
Call for Price
Logitech m186 wireless mouse
Call for Price
Logitech Wireless Mouse M186, 2.4GHz wireless transmission up to 25 meters operating distance with Built-In mouse memory, no recording is needed after battery replacement, Intelligent connectivity, no need to code, plug-and-play, Ergonomically designed, comfort grip, Much dormant class control and more power-saving hibernation connectionless, 1000dpi, cursor more speedy and precisely
Samsung Galaxy Buds Pro Best Buy
Call for Price
