HPE ProLiant ML30 G10 Intel Xeon E-2224 3.4GHz 4 Core 16GB RAM 1TB HDD
Call for Price
Buy HPE ProLiant ML30 G10 Intel Xeon E-2224 3.4GHz 4 Core 16GB RAM 1TB HDD
SKU:
c29ae41da0ea
Category: Computing
Description
| General | |
|---|---|
| Type | Server |
| Product Form Factor | Tower – 4U |
| Server Scalability | 1-way |
| Internal Bays Qty | 4 |
| Localization | Region: Americas |
| Processor / Chipset | |
|---|---|
| CPU | Intel Xeon E-2224 / 3.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache |
| Chipset Type | Intel C246 |
| Cache Memory | |
|---|---|
| Installed Size | L3 cache – 8 MB |
| Cache Per Processor | 8 MB |
| RAM | |
|---|---|
| Installed Size | 16 GB / 64 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM – ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (total) / 3 (empty) |
| Features | Unbuffered |
| Configuration Features | 1 x 16 GB |
| Hard Drive | |
|---|---|
| Type | 1TB HDD |
| Storage Controller | |
|---|---|
| Type | 1 x RAID |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Storage Controller Name | HPE Smart Array S100i SR Software RAID |
| Channel Qty | 4 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| Optical Storage | |
|---|---|
| Type | No optical drive |
| Monitor | |
|---|---|
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
|---|---|
| Graphics Processor | Matrox G200 |
| Video Interfaces | VGA |
| Networking | |
|---|---|
| Interface (Bus) Type | PCI Express x2 |
| Ethernet Ports | 2 x Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | HPE 332i |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Remote Management Controller | Integrated Lights-Out 5 |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Expansion / Connectivity | |
|---|---|
| Bays | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap 3.5″ LFF |
| Slots | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 – full-length, full-height (x16 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 – full-length, full-height (x4 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 – half-length, full-height (x4 mode) ¦ 2 (total) / 2 (free) x M.2 Card |
| Interfaces | 1 x VGA ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) / HPE iLO ¦ 6 x USB 3.0 (1 front, 4 rear, 1 internal) ¦ 1 x USB 2.0 (1 in front) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | EMC, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, WEEE 2002/95/EC, ACPI 6.1, UEFI |
| Power | |
|---|---|
| Device Type | Power supply |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Nominal Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 350 Watt |
| Manufacturer Warranty | |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty – parts – 1 year – on-site ¦ Limited warranty – labor – 1 year – on-site |
| Dimensions & Weight | |
|---|---|
| Width | 6.9 in |
| Depth | 18.7 in |
| Height | 14.5 in |
| Weight | 22.27 lbs |
| Environmental Parameters | |
|---|---|
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 8 – 90% (non-condensing) |
Shipping & Delivery
More Products
Seagate One Touch 1TB External HDD Best Buy
Call for Price
SanDisk 128GB C10 Memory Card 120mbps
Call for Price
WIWU Apollo A20VH 2-in-1 Type-C to HDMI
Call for Price
Generic Wireless Mouse USB 2.4GHz – 4D Optical Mouse
Call for Price
Quality Zealot Headphone B570
Call for Price
HiFi Stereo Music: Crystal clear and full-range sound let you feel the music coming with details realized through B570 40mm dynamic drivers. LCD Screen with info track and Flashlight: Simple user interface is the LCD screen with a flashlight to display the status of the headphone and change modes for visual operation. Smart Bluetooth Phone/Music: Highly sensitive searching sensors to quickly connect to your mobile phone.
