HPE ProLiant ML30 G10 Intel Xeon E-2224 3.4GHz 4 Core 16GB RAM 1TB HDD
Call for Price
Buy HPE ProLiant ML30 G10 Intel Xeon E-2224 3.4GHz 4 Core 16GB RAM 1TB HDD
SKU:
c29ae41da0ea
Category: Computing
Description
| General | |
|---|---|
| Type | Server |
| Product Form Factor | Tower – 4U |
| Server Scalability | 1-way |
| Internal Bays Qty | 4 |
| Localization | Region: Americas |
| Processor / Chipset | |
|---|---|
| CPU | Intel Xeon E-2224 / 3.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache |
| Chipset Type | Intel C246 |
| Cache Memory | |
|---|---|
| Installed Size | L3 cache – 8 MB |
| Cache Per Processor | 8 MB |
| RAM | |
|---|---|
| Installed Size | 16 GB / 64 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM – ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (total) / 3 (empty) |
| Features | Unbuffered |
| Configuration Features | 1 x 16 GB |
| Hard Drive | |
|---|---|
| Type | 1TB HDD |
| Storage Controller | |
|---|---|
| Type | 1 x RAID |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Storage Controller Name | HPE Smart Array S100i SR Software RAID |
| Channel Qty | 4 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| Optical Storage | |
|---|---|
| Type | No optical drive |
| Monitor | |
|---|---|
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
|---|---|
| Graphics Processor | Matrox G200 |
| Video Interfaces | VGA |
| Networking | |
|---|---|
| Interface (Bus) Type | PCI Express x2 |
| Ethernet Ports | 2 x Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | HPE 332i |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Remote Management Controller | Integrated Lights-Out 5 |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Expansion / Connectivity | |
|---|---|
| Bays | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap 3.5″ LFF |
| Slots | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 – full-length, full-height (x16 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 – full-length, full-height (x4 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 – half-length, full-height (x4 mode) ¦ 2 (total) / 2 (free) x M.2 Card |
| Interfaces | 1 x VGA ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) / HPE iLO ¦ 6 x USB 3.0 (1 front, 4 rear, 1 internal) ¦ 1 x USB 2.0 (1 in front) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | EMC, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, WEEE 2002/95/EC, ACPI 6.1, UEFI |
| Power | |
|---|---|
| Device Type | Power supply |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Nominal Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 350 Watt |
| Manufacturer Warranty | |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty – parts – 1 year – on-site ¦ Limited warranty – labor – 1 year – on-site |
| Dimensions & Weight | |
|---|---|
| Width | 6.9 in |
| Depth | 18.7 in |
| Height | 14.5 in |
| Weight | 22.27 lbs |
| Environmental Parameters | |
|---|---|
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 8 – 90% (non-condensing) |
Shipping & Delivery
More Products
Lenovo PCM102 Computer Microphone
Call for Price
HP HT03XL HT03XL TF03XL TFO3XL 920070-855 Battery For 15-CC023CL 15-CC050WM 15-CC563ST 17-AR050WM 15-CC 15-CD 14-BF HSTNN-LB7X HSTNN-IB7Y HSTNN-LB7J
Call for Price
Battery Type: Replacement Battery Cell Type: Li-ion Color: black Complete mah
Our batteries are 100% WITH CE-/FCC-/RoHS-Certified for safety. We only uses high quality materials and battery cells to ensure true capacity and more recharge cycles. Expected operation time: 2-4 hours. This may vary, depending on device type and the way it is used. Contain with Durable cells; Low power consumption IC design. Overcharger and Discharger Circuit Protection. Equipped With Higher Quality Cells yet has Same Size & Shape as an OEM Battery.
①Discharge the new battery to 5% (not 0%), then charge and cycle 3-4 times to wake up the new battery. ②The important point is to perform a full discharge charge every other month to extend battery life. ③Don't connect adapter for a long time while using the battery. It may damage the battery. ④Avoid artificial shocks, disassembly, crush or puncture. Do not dispose of in fire or water. ⑤Avoid using the battery in an environment where the temperature is too high or too low.
Generic Wireless Mouse USB 2.4GHz – 4D Optical Mouse
Call for Price
Apple MagSafe Wireless Charger
Call for Price
The MagSafe Charger makes wireless charging a snap, The perfectly aligned magnets attach to your AirPods or iPhone, Provides faster wireless charging, The MagSafe Charger maintains compatibility with Qi charging, so it can be used to wirelessly charge your iPhone 8 or later, as well as AirPods models with a wireless charging case, as you would with any Qi-certified charger,
Zealot H20 TWS Wireless Earbud High Quality
Call for Price
